Program zajema reševanje različnih stisk in potreb uporabnikov, seznanjanje o novostih na področju medicinskih in ortopedskih pripomočkov, svetovanje in sodelovanje pri odločanju in nabavi tehničnih pripomočkov s pomočjo socialnih referentov društev in socialnih poverjenikov, preprečevanje in odpravljanje ovir v fizičnem in socialnem okolju.

Namen programa je osebam s poškodbo hrbtenjače omogočiti možnost izboljšanja njihovega psihofizičnega zdravja, svetovanje, izobraževanje, informiranje, omogočiti socialno vključenost v skupnost skupaj z uporabnikovo socialno mrežo, nuditi informacije in znanja, ki jih potrebujejo za aktivno in samostojno življenje, po poškodbi, nuditi informacije o najbolj smiselnih prilagoditvah bivalnega okolja, prestavitev tehničnih pripomočkov in predstavitev njihovega uporabe ter možnosti pridobitve le-teh. Program zajema tudi reševanje različnih stisk in potreb uporabnikov, opolnomočenje svojcev pri sprejemanju invalidnosti in novega načina življenja paraplegika oz. tetraplegika. 

V sklopu programa nudimo:

Tradicionalna srečanja članov, srečanja novih članov

Skozi leto večkrat organiziramo srečanja v prostorih društva za različne priložnosti, ob katerih je organiziran tudi kulturni program. V decembru imamo tradicionalno prednovoletno srečanje z bogatim kulturnim programom, na katerem je običajno preko sto udeležencev (člani in svojci).

Enkrat letno organiziramo tudi srečanje novih članov – članov, ki so se v kratkem pridružili našim vrstam. Članom na ta način želimo približati društvo kot mesto, kjer lahko dobijo koristne nasvete in pomoč, predstaviti kako pomembno je tudi druženje in spoznavanje drugih oseb, ki se spopadajo s podobnimi težavami, dobiti navdih v srečnih zgodbah ljudi s poškodbo hrbtenjače. Srečanje je namenjeno predvsem predstavitvi društva, programov in dejavnosti, druženju, medsebojnemu spoznavanju, izmenjavi izkušenj in razvedrilu.

 

Namen programa je, da paraplegikom in tetraplegikom obogatimo življenje. Marsikdo od njih, nima priložnosti, da bi se udeležil kakšne prireditve ali srečanja. Z organizacijo le-teh, omogočimo članom, svojcem, prijateljem in sodelavcem društva, da se družijo med sebi enakimi, ohranjajo socialne stike, se enakopravno vključujejo v vse spektre življenja, si izmenjujejo prepotrebne izkušnje pa tudi razvedrilu.

Prilagajanje bivalnega okolja in odpravljanje arhitekturnih ovir 

Ne glede na to, da že določena zakonodaja in posebni pravilniki nalagajo investitorju, obvezno novogradnjo brez arhitekturnih ovir, se to še zdaleč ne izvaja. Malo starejše zgradbe javnega pomena kot so, občine, kulturni domovi, zdravstveni domovi, banke, pošte, centri za socialno delo, šole, srednje šole, trgovine, so v večini primerov za invalide v vozičkih še vedno nedostopne. Ni pomemben le vstop v zgradbo, problem so notranje stopnice, nedostopne sanitarije, preozka vrata, vse to dela invalida še bolj nesamostojnega. Osnovna človekova pravica je, pravica do enakopravnega in neodvisnega življenja.

V društvu že vrsto let vodimo akcijo odpravljanja grajenih ovir. Soočamo se s konkretnimi primeri, tako, da spremljamo posameznega paraplegika že ob odpustu iz rehabilitacije in pomagamo reševati konkretne zadeve, ko se vrne v domače bivalno okolje. Neposredna naloga društva je in bo konkreten pristop k odpravljanju arhitekturnih ovir je v projektnem pomenu opredeljen sledeče:

Posredni način izvajanja programa je permanentno obveščanje javnosti in aktivno spremljanje izvajanja zakonodaje na tem področju.

Delavnice z namenom seznanjanja o novih tehničnih pripomočkih

Medicinsko - tehnični pripomočki so za paraplegike ključnega pomena. Omogočajo jim  lažje premagovanje invalidnosti in so prvi korak na poti k neodvisnemu življenju in vključevanju v družbeno življenje.

Poudarek dajemo predvsem preventivnemu delovanju, sprotnemu  obveščanju članov o novostih na področju medicinsko tehničnih pripomočkov, o pravicah, načinih pridobivanja in vseh pravicah, ki jim pripadajo iz naslova zdravstvenega zavarovanja in postopkih kateri so za njih pomembni. Organiziramo več delavnic, s predstavitvijo medicinsko – tehničnih pripomočkov, kjer strokovnjaki iz različnih podjetji predstavijo novosti na tem področju, svoje izdelke in iz prve roke udeležencem predstavijo načine pridobitve le-teh.

Med medicinsko tehnične pripomočke štejemo tudi ustrezno prilagojene avtomobile z ročnimi komandami, ki predstavljajo velik korak do samostojnosti paraplegikov, saj je javni prevoz za njih v večini primerov še vedno nedostopen 

Mreža socialnih poverjenikov (MSP), ki uporabnike obiskujejo na domovih in ugotavljajo njihove objektivne potrebe po programu

Skozi vse leto se zanimamo in spremljamo počutje naših članov. Pogosto se zgodi, da kdo hudo zboli ali mora za dalj časa v bolnišnico. Vse to redno  spremljamo. Člane v domovih za ostarele redno obiskujemo, prav tako pa tudi tiste, ki so samo doma in se srečanj in drugih aktivnosti ne morejo udeleževati. Če gre kdo  v bolnišnico, ga vedno obiščemo tudi tam. Obiske najpogosteje izvajajo izvoljeni delavci - člani društva in drugi odvisno od priložnosti. Za obiske uporabljajo društveno kombi vozilo, občasno pa tudi druge prevoze.

Imamo vzpostavljeno mrežo socialnih poverjenikov, ki so zadolženi vsak za določeno območje, in uporabnike obiskujejo na domovih in ugotavljajo njihove objektivne potrebe po programu. Ugotavljajo njihove stiske, potrebe in o tem poročajo zadolženim na društvu. 

Individualno pomoč uporabniku, svojcu ali skupini (materialna, finančna)

Motivacijska druženja socialno izključenih, občinska delovna srečanja na institucijah, ki se ukvarjajo z invalidsko problematiko