Za naše člane in njihove svojce oz. spremljevalce smo v torek, 25. februarja 2025, v prostorih društva organizirali strokovno predavanje na temo Preprečevanje razjed zaradi pritiska – preležanin.
Strokovno predavanje je izvedla dipl. medicinska sestra, ga. Brigita Košir iz Doma starejših občanov Novo mesto.
Udeležencem predavanja je v uvodnem delu predstavila definicijo kaj so razjede zaradi pritiska in zakaj nastanejo, v nadaljevanju pa se je osredotočila na prepoznavanje, preprečevanje, vključno z dejavniki tveganja, najpogostejšimi mesti nastanka, stopnjami RZP in preventivnimi ukrepi ter na metode zdravljenje oz. oskrbe ran zaradi pritiska.
Poškodba zaradi pritiska je omejena poškodba kože in pod njo ležečih tkiv ter nastane kot posledica delovanja pritiska ali pritiska skupaj s strižno silo. Poškodbo zaradi pritiska poznamo tudi pod imenoma preležanina ali dekubitus. Običajno nastane na izpostavljenih delih telesa, kjer je mehko tkivo stisnjeno med kost in zunanjo podlago. Vzroke za nastanek RZP delimo na zunanje in notranje dejavnike. Navadno nastane zaradi dolgotrajnega ležanja ali sedenja pri posameznikih, ki so nepokretni in trajno vezani na posteljo ali invalidski voziček, ob nepravilnem dvigovanju, obračanju ali presedanju zaradi trenja, ob vlažnosti kože (uhajanje urina, blata), ob nepravilni legi raznih medicinsko-tehničnih pripomočkov (urinski kateter, opornice, kisikova maska, ...), itd.
Velik poudarek je predavateljica dala na preventivo in pomen pravočasnega prepoznavanja tveganj, pravilne nege kože in uporabe posebnih medicinsko – tehničnih pripomočkov, kot so različne blazine in vzmetnice, obloge ter drugi pripomočki, ki razbremenijo pritisk.
Zelo pomembno je, da posamezniki sami poskušajo preprečiti nastanek RZP z različnimi metodami: pravilen položaj posameznika (v postelji, na vozičku), vsakodnevno opazovanje sprememb na koži, pravočasna menjava položajev, nega kože z zaščitno kremo, uporaba zaščitnih obližev, uporaba posebnih preventivnih blazin, skrb za čisto suho kožo, vzpodbuda pri gibanju in pomoč pri razgibavanju okončin, pravilna prehrana in zadosten vnos tekočin.
V kolikor pride do RZP, pa je predavateljica predstavila različne najučinkovitejše metode oskrbe in zdravljenja ran, odvisno od vrste rane – od različnih oblog, gelov, pen, obližov, do kirurškega zdravljenja.
Ob koncu predavanja so udeleženci podali svoja vprašanja, na katere je ga. Brigita z veseljem odgovarjala.
Po končanem predavanju je sledilo še družabno srečanje.
Predavanje je bilo za naše člane ter njihove svojce in spremljevalce po odzivih sodeč zelo koristno in poučno. Paraplegiki in tetraplegiki so namreč zaradi svoje diagnoze še bolj dovzetni za nastanek RZP. S predavanjem pa so prejeli vrsto koristnih informacij in praktičnih nasvetov na to temo.