"JZERU JE, JZERA NEJ"

Na topel jesenski dan, v sredo, 7. septembra, smo za naše člane organizirali izlet na Notranjsko. Najprej smo si ogledali Muzej Cerkniškega jezera – Jezerski hram, kjer sta nam ga. Kristina Kebe in g. Vekoslav Kebe na izredno zanimiv, strokoven, poučen in na trenutke hudomušen način predstavila delovanje vodnega sistema oziroma nastajanje in presihanje kraškega fenomena Cerkniškega jezera, s pomočjo žive makete jezera, kjer v pomanjšanem merilu vidimo prostorski položaj jezera, njegovo širšo kraško okolico med coprniško Slivnico in gozdnatimi Javorniki. Cerkniško jezero je največje evropsko presihajoče jezero. Muzej Cerkniškega jezera Jezerski hram predstavlja kulturno-informacijsko doživljajsko središče. Obiskovalce seznanja z naravno in kulturno dediščino. V nadaljevanju smo si ogledali multimedijsko predstavitev 4 letni časi na jezeru, kjer smo spoznali različne podobe jezera skozi vse letne čase, etnološki park Cerkniško jezero, kjer smo spoznali staro orodje in si ogledali izdelavo drevaka – lesenega čolna ter razstavo na temo notranjskih gozdov – drevesnih vrst in živali.

Po ogledu muzeja, smo se popeljali ob delu jezera, ki je v tem letnem času presahnjeno.

Pot nas je nato vodila v Podcerkev, kjer nas je prijazno sprejel g. Benjamin Žnidaršič. Benjamin je dolgoletni prijatelj mnogih naših članov. Na svoji rodni domačiji je ustanovil Zavod ARS VIVA - Zavod za kulturno integracijo in socializacijo družbenih skupin. Izrazil nam je dobrodošlico in nam predstavil Zavod ARS VIVA ter značilnosti in znamenitosti Loške doline. Ogledali smo si tudi prostore Zavoda, galerijo in hostel ter okolico. Tu smo si privoščili tudi kosilo. Po ogledu nas je Benjamin popeljal tudi do stare žage, ki je v njegovi lasti, poslopje je preuredil in v objektu ustvaril večnamensko kulturno središče. Za zaključek izleta pa smo si ogledali še zunanjost bližnjega gradu Snežnik.

Pozno popoldne smo se, polni lepih vtisov in doživetji odpravili proti Dolenjski, Beli krajini in Posavju.